Go to main content

Informatie over bouwen

Wat te doen bij houtaantastende insecten bij de (ver-)bouw?

U bent aan het klussen en komt gaatjes tegen in de houten constructie van uw huis of een ander object. Dit is een teken dat er mogelijk houtvernielers in het hout werk zitten of hebben gezeten. De larve van houtvernielers tasten de constructie aan met graafgangen door het hout. Hierdoor ontstaat er schade in het object en kan het na enige tijd zijn kracht afnemen. Wanneer er een verdenking is van mogelijke besmetting van houtvernielers is het altijd goed om u te laten informeren. Als u denkt dat er houtworm in de constructie zit en neemt niet de juiste beslissing kunt u daar later veel negatieve gevolgen van ervaren. Hieronder informeren wij over de risico’s van besmetting bij monumentale panden en ver- bouw.

Kruisbesmetting

Wanneer er met besmet hout wordt gebouwd en dit in contact komt met een al bestaande constructie dan kan er kruisbesmetting optreden. Kruisbesmetting ontstaat wanneer je besmet hout gebruikt tegen een al bestaande constructie of tegen besmet hout aan bouwt.

Isoleren

Regelmatig komen wij tegen dat er in woonboerderijen of andere objecten isolatie wordt aangebracht. Dit wordt meestal gedaan om warmte te winnen en zo een hoger energielabel te krijgen. Het is erg duurzaam maar er schuilen ook negatieve gevolgen in. Bij hogere temperatuur en luchtvochtigheid zal de ontwikkeling van houtaantasters versnellen en er meer schade optreden. Het komt dan ook regelmatig voor dat enkele jaren na een verbouwing waarbij goede isolatie is gelegd er een grote besmetting is van houtaantastende organismen wordt geconstateerd. Om deze nat te bestrijden dient de afwerking en isolatie te worden verwijderd. Dokter Houtworm heeft de oplossing dit te laten zitten, namelijk de gassingsbehandeling.

Meer weten?

Houtaantastende insecten leven in het hout. Er zijn twee verschillende categorieën, drooghoutboorders en nathoutboorders. Er zijn nog vier andere organismen die houtwerken aan kunnen tasten. Dit zijn namelijk schimmels, weekdieren (bijvoorbeeld de paalworm), kreeftachtigen (bijvoorbeeld gribbel) en bacteriën. Door hun, vaak jarenlange, geknaag brengen ze schade toe aan het hout. Dit zorgt voor:

Hout

Hout is net als mensenhuid. Het zijn allemaal cellen die zich door deling vermenigvuldigen. Hierdoor groeit een zaadje uit tot een volwassen boom.

Lees meer over hout

Monumenten

Een monument is een door de overheid, provincie of gemeente beschermd object.

Lees meer over monumenten

Veiligheid

Houtaantastende insecten komen op de meest ongelegen plekken voor.

Lees meer over veiligheid

Kies land

    Bel nu 088 548 6660